Dáte mi na sebe vizitku?

Únor 17th, 2015 Posted by Byznys, Tipy & triky 0 thoughts on “Dáte mi na sebe vizitku?”

Jak jste si určitě všimli, na mých stránkách a profilech na sociálních sítích se objevilo nové logo. Zároveň mám i od grafičky navržené nové vizitky, které půjdou brzy do tisku. A protože jsem se o vizitkách něco nového dozvěděl, rozhodl jsem se, že se v dnešním článku zaměřím právě na ně.

historie

To, co bychom mohli nazvat vizitkami, se objevilo už v renesanci. Francouzská a italská šlechta si předávala úzké proužky papíru, kde byly napsány veškeré jejich tituly a přídomky. Tyto lístečky měly naprosto praktickou funkci – kdo si měl pamatovat, zda člověk po vaší pravici je baron nebo hrabě. Postupně se na vizitky začala dávat rodová znamení. A ta později vystřídala loga společností.

formát

Formát je asi první věc, které si člověk všímá, když si bere vaši vizitku. Klasický rozměr je 90 × 50 mm. Můžete však zvolit menší či větší. Zkrátka cokoliv, díky čemu si vás člověk zapamatuje a najde vaši vizitku ve štosu, který posbírá někde na obchodním jednání či jiné akci. Pro své nové vizitky jsem se rozhodl vyzkoušet něco nového – zaoblené rožky a orientaci na výšku.

papír

Papír je velmi důležitý. Největší klasikou u vizitek je matný křídový papír s gramáží 300 g/m2. Nižší gramáž bych nedoporučoval, protože papír je potom příliš měkký a vizitky můžou působit laciným dojmem. Na to často hřeší tiskárny, které nabízejí velmi nízkou cenu, která většinou znamená i nízkou gramáž papíru. Díky papíru máme možnost odlišit se od ostatních – existují nejrůznější textury (např. plátno), gramáže a odstíny. Dobře může vypadat i laminace.

barvy

Zlaté pravidlo praví, že na vizitce by ideálně měly být 2–3 barvy. Více působí rušivě a neharmonicky. Zároveň také platí, že čím více barev, tím je tisk dražší. Barvy by spolu měly ladit a nějakým způsobem komunikovat vaši značku. Mými hlavními klienty jsou střední a velké firmy, a proto jsem chtěl takovou kombinaci, ve kterou budou mít mí klienti důvěru a bude jim známá. Proto jsem se rozhodl pro tzv. korporátní modrou, která působí klidným a seriózním dojmem. Aby to ale nebylo příliš fádní a nudné, doporučila mi grafička, abych zvolil zlatou barvu. Je dobré volit barvy kontrastní a kombinovat odstíny teplé a studené. K výběru vhodné kombinace vám může pomoci například tento diagram (protilehlé barvy tvoří ideální kombinaci).

Logo

Logo je velmi důležité. Je to součást vaší osobní značky a mělo by to být něco, co se klientovi vypálí do paměti a díky tomu si vás zapamatuje. Při výběru loga jsem si udělal průzkum stránek různých poskytovatelů jazykových služeb. Zjistil jsem, že 90 % z nich mělo stejný nápad jako já. Dát si do loga uvozovky. A pokud to uvozovky nebyly, měli v logu různé stylizace komiksových bublin, což byl můj druhý nápad. Pokud tedy chcete být originální a vystoupit z davu, bude zřejmě potřeba hledat jinde. Já jsem se nakonec rozhodl pro monogram, který je lépe spjatý s mou osobou a je tedy větší šance, že si mě klienti zapamatují.

Font

O písmu toho bylo již řečeno a napsáno mnohé, takže není třeba zabíhat příliš do detailů. I zde platí, že méně je více. A hlavně ne comic sans ms. Pokud tedy nejste třináctiletá slečna. Nebo chcete, aby vás tak vaši klienti brali. Pak je to naprosto legitimní volba.

Před odesláním do tisku si vizitky dobře zkontrolujte.  Není nic horšího, než si objednat 500 kusů a při dodání zjistit,  že je na vizitkách chyba. Tady se korektura obzvlášť vyplatí.

V příštím příspěvku se zaměříme na specifika vizitek pro tlumočníky a překladatele.  

Líbil se vám článek? Pusťte ho do světa!
Tags: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Fakturační údaje:
Mgr. Libor Nenutil
tlumočení a překlady

Sušilova 716
757 01 Valašské Meziříčí

IČ: 88525830
Nejsem plátcem DPH.
Kontaktní adresa:
Sokolovská 1165/266
190 00 Praha 9

Zásady zpracování osobních údajů