Rok 2017 v pěti bodech

Prosinec 28th, 2017 Posted by Byznys 0 thoughts on “Rok 2017 v pěti bodech”

Rok se s rokem sešel a je čas bilancovat. Tak začíná asi většina článků, co se před Silvestrem objevují na internetu. Snažil jsem se s odstupem podívat na své podnikání v uplynulém roce a rozhodl se podělit o pár postřehů. Vzhledem k tomu, že nikdo nechce slyšet špatné zprávy, a pokud ano, může si pustit například zprávy, soustředím se na ty pozitivní věci.

1. Specializace a další vzdělávání

O tom, že jsem se dal na trnitou cestu specializace na právní překlady, jsem psal dříve. Úspěšně se mi podařilo dokončit doplňkové studium pro překladatele právních textů. Kromě toho jsem absolvoval pár školení zaměřených na právo v Belisha Beacon. Se všemi jsem byl velice spokojený a velmi je doporučuji. Benjamin Franklin řekl: „Investice do vědění nesou nejvyšší úrok.“ Moje maminka říká: „Co člověk ví, to unese.“ Snažím se těmito moudrými lidmi řídit a věnovat se dalšímu vzdělávání. Pokud někdo pochybujete o tom, že to má smysl, vězte, že má. Třeba vás přesvědčí moje nedávná zkušenost, kterou jsem napsal jako hodnocení kurzu Účetnictví a audit. PS: Tento týden jsem spočítal, že se mi investice vrátila už 16×.

2. Zajímavé zakázky

Na zajímavou práci byl letošní rok velmi bohatý. Z kabiny České televize jsem třeba mohl být u francouzských prezidentských voleb, při vyslýchání J. Comeyho, u několika projevů Donalda Trumpa, při setkání E. Macrona s A. Merkelovou či V. Putina atd. Mezi ty kurioznější zakázky patřilo například tlumočení v cirkusovém stanu pro Český rozhlas, tlumočení na půdě mé oblíbené kavárny v rámci Febiofestu, konference o konopí nebo tlumočení do amplionu na stadionu v Edenu pro SK Slavia. Naskytly se i zajímavé zakázky na překlad – například lokalizace jedné polské deskové hry nebo kompletní textové práce na hydratační řadě dermokosmetických přípravků Uriage. Kromě těch realizovaných zakázek se samozřejmě objevilo i velké množství úsměvných poptávek. Několik žádostí o překlad či korekturu tetování nebo žádost o doprovodné tlumočení při koupi koně. Doufám, že příští rok bude stejně zajímavý a pestrý.

3. Cesty (služební i soukromé)

Vždy, když vidím něčí fotky z cest na sociálních sítích, tak si povzdechnu, že bych taky cestoval. Potom jsem si uvědomil, že jsem se letos vlastně nacestoval celkem dost. Služebně jsem navštívil:

  • Švédsko – setkání stavebních společností pořádané švédskou pobočkou Czech Trade, kde jsem doprovázel jednu českou delegaci
  • Belgii – zprostředkování koupě vojenské techniky z 2. sv. války
  • Francii – obchodní jednání v sídle jedné velké značky módního průmyslu

No a soukromě jsem se týden slunil v Řecku, pár dní poflakoval v hipster Berlíně a pak v říjnu tři týdny cestoval po Íránu. Myslím, že cestování je jednou z velkých výhod naší práce. V příštím roce bych rád cestoval ještě více a mám v plánu zkusit digitálně nomádit.

4. Finance

Z hlediska financí byl rok 2017 také velmi poučný. Poprvé jsem například musel posílat předžalobní upomínku. Všechno nakonec dopadlo dobře. O tom, jak na to, se plánuju podělit v některém z příštích příspěvků. Stay tuned. Zřejmě nejzásadnější věcí byl přechod na jiný fakturační systém. Nyní jsem u Fakturoidu a nemůžu si ho vynachválit. Fakturace je rychlá, přehledná a spolehlivá. (Původně jsem měl připravené dlouhé a podrobné chvalozpěvy, ale potom jsem si řekl, že by to byl product placement. Pokud někdo zvažuje, rád poskytnu své dojmy a zkušenosti soukromě). Přechodné období bylo sice trochu krušné, protože nebylo snadné se zorientovat v tom, co kde mám a jak se vypořádat s vydanými fakturami z původní aplikace, ale díky týmu podpory a shovívavosti klientů jsme všechno zvládli.

5. Standing desk

Asi největší investicí do podnikání v loňském roce byla koupě standing desku. Odhodlával jsem se k tomu už celkem dlouho a spouštěcím impulzem bylo to, že se mi můj starý stůl prostě po stěhování rozpadl. O výhodách střídání pozice u práce se nebudu rozepisovat. Myslím, že vše už bylo řečeno jinde. Rád bych k tomu řekl jen to, že to byla dobrá investice a že jsem spokojený. Pokud někdo koupi podobné vychytávky zvažujete, jděte do toho. A pokud váháte, stavte se na kafe a můžete si to prohlédnout a vyzkoušet.

V uplynulém roce se toho stalo samozřejmě mnohem více, ale to by vydalo spíš na román než na příspěvek na blogu. Minulostí ale nemá cenu se příliš zabývat. Zásadní je to, co si z roku 2017 odneseme, a jaký si uděláme rok příští. A o tom zase příště. Jaký byl váš rok?

 

 

Líbil se vám článek? Pusťte ho do světa!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mgr. Libor Nenutil
tlumočení a překlady
Sokolovská 1165/266, 190 00 Praha 9

IČ: 88525830, DIČ: CZ9005075706

Podnikatel zapsán v živnostenském rejstříku Úřadu městské části Praha 9, č. j.: S MCP09/013792/2021
Zásady zpracování osobních údajů

Nenutil s.r.o.
IČ: 07629605, DIČ: CZ07629605 Společnost s ručením omezeným zapsaná v obchodním rejstříku Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou C 76566